Martfűi Hely- és Ipartörténeti Gyűjtemény cipői közül újabb 22 darabot restauráltak. 2019-ben már hírt adtunk a lábbelik restaurálásának első üteméről. A kezelt cipőink állagán látványos volt a javulás, esztétikailag is jobban megállják helyüket a kiállításban, eredeti minőségüket hitelesebben mutatják, jó megtartásúak lettek. A Nemzeti Kulturális Alap 2019/20-as évi műtárgyrestaurálási pályázata segítségével újra felkérhettük Hugyecsek Balázs tárgyrestaurátort, hogy segítsen, minél tovább megőrizhessük és bemutathassuk a Tisza Cipőgyárban készült cipőket.
A műtárgyak állapota koruk, illetve a többéves, nem megfelelő raktározási körülmények miatt károsodott, a bőr kiszáradt, a fém alkotórészek rozsdásodni kezdtek, a műanyag elemek, ragasztók elöregedtek.
A pályázati támogatás segítségével száraz, nedves, illetve vegyszeres tisztítással eltávolítják a port, szennyeződéseket, penészt, javítják a hibákat, konzerválják az alapanyagokat, majd a preventív műtárgyvédelem jegyében minden darabot egyedi betéttel tömnek ki.
Cipőink bemutatására állandó kiállításuk negyedik termében, a Tisza Cipő mintabolt árusító polcait idéző installáció szolgál. A járványhelyzet miatt bevezetett intézkedések, a múzeum bezárása egyelőre nem teszik lehetővé, hogy a látogatók megtekinthessék restaurált cipőinket a kiállításon.
2021-ben virtuális kiállításunk készül, szintén az NKA támogatásával, ebben fontos szerepet kapnak majd a városunk hírét megalapozó lábbelik.
Eiler Zita
muzeológus
Támogató: Nemzeti Kulturális Alap