Állományvédelmi pályázat – szakmai beszámoló

SZAKMAI BESZÁMOLÓ

Martfűi Hely- és Ipartörténeti Gyűjtemény

209111/00230

Jelen pályázat támogatásával a Tisza Cipőgyárhoz kapcsolódó, országos jelentőségű ipartörténeti örökség műtárgyainak preventív állományvédelme terén értünk el jelentős eredményeket három szinten.

1.     Salgó polcrendszer beszerzése az Ipartörténeti raktárba

Ipartörténeti raktárban régi fa szekrények teljes cseréje műtárgybarát raktározásra alkalmas Salgó polcrendszerre.

2.     Műtárgybarát csomagolóanyagok beszerzése és használata

Az Ipartörténeti raktárunkban lévő műtárgyak 60%-ának műtárgybarát raktározását tudtuk megvalósítani: savmentes dobozok, savmentes selyempapír, önerőből Tyvek tekercs

3. Környezeti feltételek javítása Ipartörténeti raktárban és az állandó kiállításban a műtárgyak számára ideális páratartalom elérése, műtárgyak károsodásnak, kiszáradásának megelőzése múzeumi közegre ajánlott párásító berendezéssel.

A Martfűi Hely- és Ipartörténeti Gyűjtemény gyűjtőköre kettős. Egyrészt ipar- és technikatörténet, a Martfűhöz kötődő iparágak, gyárak: téglagyár, cipőgyár, sörgyár, növényolajgyár történetének feldolgozása, másrészt helytörténet. Ipar- és helytörténeti anyagunk mintegy 70%-ban a cipőgyárral kapcsolatos, nagy hangsúllyal az 1940-es évekbeli kezdetekre, az ún. Bata-korszakra és Martfű önálló településsé válására; majd az 1970-es évekre – ekkor kezdődött a ma leginkább ismert Tisza márka gyártása, bérmunka az Adidasnak és az országos lefedettségű bolthálózat kiépülése.

Ennek a két időszaknak a feldolgozása, műtárgyai azok, melyek országosan is nagy jelentőséggel bírnak.

1-2.

2020-ban önerőből az ipartörténeti raktár egyik falára tudtunk vásárolni Salgó polcot, az ipartörténeti műtárgyaink nagy része viszont még mindig régi fa szekrényekben illetve azok tetején volt tárolva. Biztonságos, műtárgybarát raktározáshoz beszereztünk három polcszélességgel, egyenként 3 méter magas 7 polcos horganyzott Salgó polcrendszert az ipartörténeti raktár 2 oldalfalára. Így teljesen le tudtuk cserélni a tárolóbútorokat biztonságos Salgó rendszerre.

A Műtárgyállományunk 20. századi eredetű, nagy részben tartalmaznak gumi, műbőr, műanyag tárgyalkotó anyagokat illetve ismeretlen összetételű ragasztó, impregnáló szereket. A műtárgyak állapota azok kora miatt (illetve korábbi nem megfelelő tárolási körülmények miatt) károsodott, a bőr kiszáradt, a fém alkotórészek rozsdásodni kezdtek, a gumi, műanyag elemek, ragasztók elöregedtek. Sajnos a műanyag alkotók restaurálása egyelőre nemzetközi szinten is kérdéses, a tárolással tudunk lassítani az öregedési folyamatokon

A cipők egy része restaurált illetve restaurálásra vár. Ezen műtárgyak a környezeti értékekre nagyon érzékeny kategóriába tartoznak, így esetükben még inkább fontos, hogy érvényesüljenek a megelőző műtárgyvédelem feltételei. A már restaurált cipőink egyedi, műtárgybarát anyagból készült betétek kaptak, megfelelő csomagolóanyagot a 2021-es NKA-s pályázati támogatásból tudtunk számukra biztosítani. A még nem restaurált cipőink savmentes selyempapír tömést kaptak, fátyolfóliába tekertük őket és savmentes dobozba helyeztük

A Tisza cipő márkájához a különböző logós ajándéktárgyak, gumifigurák valamint szerszámok, gyári használati eszközök kapcsolódnak. Ezek megfelelő tárolását tudnánk megoldani savmentes dobozok beszerzésével. Anyaguk, méretük, készítési technikájuk vegyes, vannak üvegpoharak és –pohárkészletek, ezek esetében a biztonságos tárolás kiemelten fontos, nejlonszatyrok, díszcipők, díszcipős asztaldíszek, kulcstartók, fém szerszámok, fa- és műanyag kaptafák, bélyegzők stb. A nagyobb méretű, de lapos tárgyak számára levehető tetejű savmentes dobozokra lenne szükség, amelyben hajtogatás nélkül tudnánk elhelyezni a műtárgyakat. A tárgyak csomagolásához tyvek és savmentes selyempapír anyagot használunk.

Összesen 32 db savmentes kartonból készült dobozt vásároltunk ipartörténeti tárgyaink számára, négy méretben, levehető tetejűt.

Csomagolóanyagok: Ipartörténeti, Tisza Cipőgyárhoz kötődő műtárgyaink biztonságos, dobozon belüli csomagolásához pályázatból 1 tekercs savmentes selyempapírt, önerőből 1 tekercs tyveket vásároltunk.

Dobozok feliratozása savmentes öntapadó címkével, fotó felragasztása önerőből vásárolt műtárgybarát Filmoplast ragasztóval.

3.

A Gyűjtemény állandó kiállításában októbertől áprilisig a relatív páratartalom fűtési időszakban nagyon alacsony, kevesebb mint 40%, ez a bőr, műbőr kiszáradásához, megkeményedéséhez, berepedezéséhez vezet, a textil alkotó szálai kiszáradnak, törékennyé válnak, a gumi megkeményedik. A teremben lévő fa alapanyagú műtárgyak esetén a kiszáradás, deformálódás veszélye áll fenn. A páratartalom évszakos ingadozása hosszú távon visszafordíthatatlan károsodáshoz vezetne.

A TROTEC ultrahangos párásítója (TROTEC B 7 E) segít a problémát orvosolni.

Ez 30 m2-es térben tud jól teljesíteni, múzeumi környezetbe, műtárgyak kiszáradásnak megelőzésére ajánlott. A helyiség levegőjének páratartalma a 3:1-ben készüléket működtetve automatikusan lesz az egészséges tartományban (40 – 60%) szabályozva, miközben az integrált szén-levegő szűrő végzi a por-, pollen-, és kellemetlen szagoktól való mentesítést. A víztartályban lévő UV lámpa tisztán tartja a vizet, akár 97,9%-ban mentesítve azt a baktériumoktól.

Amennyiben az Ipartörténeti raktárban lenne szükség a páratartalom növelésére, úgy ott is tudnánk használni.

Továbblépés lenne, ha külön tudnánk tárolni azokat a műtárgyakat, melyek öregedése más műtárgyakat is veszélyeztet (pl. PVC csizma).

Nagyon várjuk az új kutatási eredményeket, restaurálási ajánlásokat a műanyagok tárolására és kezelésére, hogy Gyűjteményünk még sokáig szolgálhasson minden érdeklődőt.

ESZKÖZBESZERZÉS TÉTELESEN:

Salgó polcrendszer: 60×40 cm, 60×90 cm és 80×90 cm-es polcméretekkel, 3 méter magassággal

Loreley II. raktári tárolódoboz XL – 5 db

Loreley II. raktári tárolódoboz 40 x 50 cm – 8 db

Archivális selyempapír tekercs 1m x 250 m – 1 db

Spencer I. doboz 32 x 24 x 15 cm – 14 db

Spencer II. doboz 32 x 24 x 30 cm – 5 db

3L címketartó tok 35×75 mm – 11 db

Trotec B7E ultrahangos párásító – 1 db

Eiler Zita, Hely-és Ipartörténeti Gyűjtemény szakmai vezetője – muzeológus

Képmelléklet:

Támogató: Nemzeti Kulturális Alap

 

Megosztás:

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

Cikkajánló: