A Nemzeti Kulturális Alap pályázati támogatásából online fejlesztésekre került sor a Martfűi Hely-és Ipartörténeti Gyűjteményben.
A Martfűi Hely- és Ipartörténeti Gyűjtemény 2014-ben kapta meg működési engedélyét, mint közérdekű muzeális gyűjtemény. Speciális gyűjtőkörével és gyűjtőterületével a magyarországi közgyűjtemények azon szűk körét gyarapítja, amely kifejezetten a 20. századi gazdasági és társadalmi változások feldolgozását jelölte ki fő céljául.
Állandó kiállításunk fő vonulatában Martfű és a gyár fejlődésének legfőbb állomásait, párhuzamait mutatja be, ebben azt tekintve fókuszpontnak, hogy egy külföldi ipari vállalat hogyan hatott egy elmaradt terület gazdasági- és társadalmi fejlődésére.A város fejlődése elválaszthatatlan a cipőgyár fejlődésétől, tanúi lehetünk az alapításnak, az ún. Bata-kornak, az államosításnak, az új logó fejlesztésének, a bolthálózat kialakulásának és a szociális-kulturális fejlesztéseknek.
A Gyűjtemény cipő műtárgyairól és a Tisza Cipőgyárhoz kapcsolódó emlékeiből digitális katalógus készült. A műtárgyakat nagy felbontású fotón tanulmányozhatjuk, 3600-ban körbeforgathatjuk, miközben információkat kaphatunk rendeltetésükről, anyagukról, méretükről, logózásukról. A tárgyak feltöltése folyamatos a gyűjtemény bővülésével és a leltározással párhuzamosan.
A kiállítás látogatóit és a Martfű iránt érdeklődőket online játékok, tudásellenőrző feladatok, kvízek várják az állandó kiállításban és a gyűjtemény honlapján: kirakó, memóriajáték, sport és cipőpárosító, társasjáték teszi interaktívabbá tárlatunkat.
Képes okostérkép és idővonal tájékoztat Martfű történelméről és jelenéről, legfontosabb helyszíneiről. Mindezek segíthetik bővíteni tudásunkat városunkról, plusz ismereteket adnak át történelmünkről a21. század fordulójáig.
A katalógus fotóinak elkészítéséhez fotódobozt vásároltunk, a digitális tartalom megtekintéséhez 22 colos érintőképernyős monitort helyeztünk el az állandó kiállításban.
Egyik legfőbb célunk a martfűi értékekre, örökségre, különleges történelmünkre felhívni a figyelmet, melyek oly számottevőek annak ellenére, hogy Martfű 6000 fős, fiatal kisváros.
Köszönet a Nemzeti Kulturális Alap támogatásáért!
Eiler Zita
muzeológus