Gyűjtemény

Martfűi Hely- és Ipartörténeti Gyűjtemény

A Gyűjtemény története

A kulturális hagyományok és tárgyi emlékek megőrzése fontos a martfűi emberek számára, annál inkább, mert a fiatal település életében oly rövid idő alatt és intenzíven jöttek létre.

Városunk története s vele a mi történelmünk is egyedülálló: miközben világszerte folyt a rombolás, dúlt a második világháború, itt, a Martfű-pusztán valami új kezdődött el. Bata nagyszabású elképzelésének megfelelően elődeink több mint 70 évvel ezelőtt a Martfű-pusztán valódi zöldmezős vállalkozásba kezdtek: gyárat, várost építettek.

A Gyűjtemény bemutatása

A Martfűi Hely- és Ipartörténeti Gyűjtemény 2014 szeptemberében kapta meg működési engedélyét. Közérdekű muzeális gyűjteményként, önkormányzati fenntartásban – a közművelődés, könyvtár és média mellett – a Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtár egyik szervezeti egységeként működik.

Az gyűjtemény legfontosabb pontja a martfűi identitás erősítése, fejlesztése, a még fellelhető hely- és ipartörténeti emlékek felgyűjtése, megőrzése, a központ társadalmi szerepvállalásának növelése. A megőrzéssel párhuzamosan egyre nagyobb szerepet kap a kulturális örökség lakossággal való megismertetése, hiszen a gyűjteményeket gyarapító ipartörténeti örökség nemcsak a helyi vagy a megyei, de az ország egészének kulturális örökségében kuriózumként említhető.

1974 óta többször is alakítottak ki időszaki helytörténeti gyűjteményt a Tisza Cipőgyár és ezen keresztül Martfű történetének bemutatására. 2000-ben újabb irányból közelítve az életmód került előtérbe, ahol a martfűi tanyákról származó anyag mellé felsorakoztak a környező településekről betelepülő munkások tárgyi emlékei. 2010-ben a Martfű történetét ismertető reprezentatív könyv összeállításakor újból fellángolt a lokálpatrióta szemlélet, ennek eredménye Város születik című kiállításunk, mely Jan Antonin Bata munkásságának és Martfű várossá fejlődésének állít emléket az 1938-1948 közötti évtized történéseit feldolgozva.

2014-ben erről a pontról kiindulva határoztuk meg céljainkat, melyhez az első lépést a működési engedély megszerzése jelentette. Koncepciónk szerint a Martfűi Hely- és Ipartörténeti Gyűjtemény feladata: Martfű város helytörténeti, és a közigazgatási határain belül működő ipari létesítmények, iparágak történeti, illetve azon belül a gyártási folyamatokhoz kapcsolódó technikatörténeti tárgyak, visszaemlékezések, tudományos forrásértékkel bíró dokumentumok, fényképek gyűjtése, feldolgozása, rendszerezése, archiválása, és kiállítások, pedagógiai programok, rendezvények formájában mindenki számára elérhetővé tétele, mindez szervesen igazodik az ICOM 2007-ben, Bécsben megfogalmazott deklarációjához: „A múzeum egy, a társadalom és annak fejlesztése szolgálatában álló stabil, nonprofit intézmény, amely nyitott a nyilvánosság számára, és oktatás, tanulás és élményszerzés céljából gyűjti, megőrzi, kutatja, közreadja és bemutatja az emberiség és környezetének tárgyi és szellemi kultúráját.”

Az első évek a Gyűjtemény útkereséséről és pozicionálásáról szóltak: részvétel az országos múzeumi rendezvényeken (Múzeumok Éjszakája, Múzeumok Őszi Fesztiválja), kapcsolatok kialakítása a nevelési-oktatási intézményekkel, ismeretátadási stratégia kialakítása és a foglalkozások folyamatos fejlesztése, illetve olyan alapvető feladatokról mint a raktárrendezés.

2015-16-os évünk legfontosabb eredménye a Kubinyi Ágoston Program és Martfű Város Önkormányzatának segítségével megújult állandó kiállítás, ahol modern, interaktív, látogató- és műtárgybarát környezetben mutathatjuk be városunk történelmét születésétől a rendszerváltásig.

Csoportoknak, osztályoknak helytörténeti foglalkozás illetve tárlatvezetés előzetes bejelentkezéssel: 0656/450-146, martfugyujtemeny@gmail.com