Hősök, felfedezők, újítók – Múzeumok Éjszakája Martfűn

Második alkalommal csatlakozhatott a Martfűi Hely- és Ipartörténeti Gyűjtemény a 2016. június 25-én, szombaton megrendezett Múzeumok Éjszakája országos eseményéhez – több mint 400 intézménnyel együtt.

Állandó kiállításunk az önkormányzat és a Kubinyi Ágoston Program támogatásával megújul. A felújítás május – június hónapokban folyik, ezért idei rendezvényünknek új helyszínt kellett keresni: a Pécskői Család Alföldi Kerámiagyűjteményét és a Kézműves Házat. Itt a mézeskalács készítő műhely és foglalkoztató terem mellett helyet kapott egy tiszazugi tisztaszoba is, így e két helyszín tematikailag is jól összekapcsolható.

A „Hősök, felfedezők, újítók” szlogenhez igazodva alakítottuk ki programjainkat.

A kerámiagyűjtemény kapcsán emlékeztünk meg egy martfűi HŐSről, a februárban elhunyt Pécskői Miklósról, Martfű Város Díszpolgáráról. Biológia-földrajz, majd történelem szakos tanárként, a feleségével Martfűn eltöltött több mint negyven év alatt generációk sora került ki a keze alól. Mindenki előtt ismert volt, hogy régiségeket gyűjt, az osztályterme is ezekkel volt tele. Szerencsénkre, szenvedélyét testvérével, Pállal együtt nagy odaadással szolgálta. A népi kultúra tárgyi értékeiből összeállított, túlnyomórészt 19. század végi anyagukat a köz javára fordították, kerámiagyűjteményükben osztályok sora kap itt azóta is alapismereteket rajz, néprajz és honismeret óra keretein belül.

Köszönettel tartozunk a családtagoknak a gyűjteményért, és nagyon örültünk, hogy jelenlétükkel megtisztelték rendezvényünket.

Az este folyamán a kiállításhoz kapcsolódva tartottunk foglalkozást a Kézműves házban: 3D-s párosító játékunkon a megismert eszközök segítségével a permanensen újuló háztartást vizsgáljuk, azt, hogyan változott a nők szerepe, feladata a ház körüli munkák során, milyen találmányok segítették mindennapjaikat a 19. század végétől napjainkig. A foglalkozást kézműveskedés, érzékelős játék egészítette ki.

Híradástechnika történeti kiskiállítást rendeztünk Szilvási József régi rádiói, televíziói segítségével, közben kipróbáltuk a morzejeleket és a hírolvasást is. Később Nosztalgia est vette kezdetét táncversennyel, volt Limbó Hintó és Kacsatánc valamint sok bakelit, Hotel Menthol és twist. Amíg a gyerekek számháborúztak, a felnőtteknek főcímdalokat kellett felismerniük és képekről régi bemondókat, volt borkóstolás, szendvics és házi szörp. A zenét Varga István, a Piki diszkók lemezlovasa szolgáltatta.

Ruhákat akasztottak ki a városban„Hozz magaddal egy gombot és küldj üzenetet Franciaországba!” A francia – litván – magyar nemzetközi Femin’art pályázat, Clunyben július 8-ára hirdetett „Megszólalnak a ruhák” művészi performanszához csatlakoztunk, melyben női ruhákat akasztanak a város főbb pontjaira. Minden ruha egy-egy üzenetet hordoz, így válik a nők szószólójává. Üzeneteikben a nők megfogalmazzák, mi az, amire a mai világban nemet mondanak, ami ellen tiltakoznak, mi az, amiben szerepet vállalnak, ami mellett elkötelezik magukat. A performansz ellepi Cluny köztereit, egészen az Apátság épületéig. Az eseményt élőben közvetíti a francia televízió is.

Magyarországról a pályázat martfűi csoportjának 11 tagja viszi el az üzeneteket és fejenként egy ruhát. A Múzeumok Éjszakája program keretein belül a martfűi csoport tagjaival ezeket az üzeneteket gyűjtöttük össze, és díszítettünk egy közös ruhadarabot a hozott kiegészítők felhasználásával.

Ezúton szeretnénk megköszönni a Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtár lelkes munkatársainak segítségét, a szervezésben és a megvalósításban egyaránt.

Jövőre újra szeretettel várunk mindenkit, már a megújult állandó kiállításunkkal!

Támogatta a Nemzeti Kulturális Alap 

Tovább a képekhez>>>

Eiler Zita muzeológus,

a Martfűi Hely-és Ipartörténeti Gyűjtemény szakmai vezetője

/forrás: martfu.hu – 2016-06-30 16:34/

Megosztás:

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

Cikkajánló: