A Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtár épületében található a Martfűi Hely- és Ipartörténeti Gyűjtemény, mely 2014 ősze óta működik közérdekű muzeális gyűjteményként.
Város születik című állandó kiállításának terei interaktívan mutatják be Martfű történetét az 1940-es évektől a rendszerváltásig. A 19. század végi előzményekre is kitekintve tanúi lehetünk, hogyan hatott egy külföldi iparvállalat „Martfű-puszta” gazdasági és társadalmi fejlődésére, hogyan lett Martfű önálló település, majd a 70-es években a térség legkorszerűbb városa. A tárlat célja a történelmi folyamatok bemutatása mellett az, hogy a látogatók belelássanak a cipőgyári munkások mindennapjaiba, a munka melletti sportolási, szórakozási lehetőségekbe. Nagy érték az eredeti Tisza neon reklámtábla, míg az utolsó teremben a Tisza Cipő martfűi mintaboltjának árubemutató falát rekonstruálták, itt állítva ki azokat a cipőket, melyek újabb változatát mai is oly nagy szeretettel viselik a fiatalok, és amelyekre a 40-60 éves generáció oly szívesen emlékszik vissza.
Az épületben kapott helyett a Pécskői család alföldi kerámiagyűjteménye, ahol a vásárhelyi és mezőtúri míves cserépedények mellett a paraszti élet kisbútorai és használati eszközei láthatóak.
A gyerekeket mindkét tárlathoz kapcsolódva várostörténeti, családtörténeti, honismereti és néprajzi múzeumi órákon fogadják.
2012-ben adták át a Művelődési Központhoz tartozó Kézműves Házat, melynek célja, hogy működjön városunkban egy olyan szakmai műhely, amely a néphagyományok továbbadásával foglalkozik. Vezetője mézeskalács-készítő népművész, aki a foglalkozások és népi játszóházak mellett hon- és népismereti órákat is tart a gyerekeknek a Kézműves Házban berendezett hagyományos tiszazugi „tisztaszobában”.
/forrás: szolnokinaplo.hu – 2016.12.13 14:50. – Kovács Janka/