Minőség és sokszínűség: Múzeumok Őszi Fesztiválja Martfűn

Minőségét megőrzi! mottóval szeptember 30. és november 10. között rendezték meg idén a 19. Múzeumok Őszi Fesztiválja országos programsorozatot.

A Martfűi Hely- és Ipartörténeti Gyűjtemény idén ünnepli tíz éves fennállását, így tizedik alkalommal tudtunk csatlakozni ehhez az országos programsorozathoz. Az eseményeket igyekeztünk sokszínűen tervezni, szabadtéren és a Művelődési Központban egyaránt vártuk minden korosztály képviselőit.

Első programunk az október 5-én megnyitott grafikai kiállítás volt Szimeon Nikolov bolgár művész alkotásaiból. Erről külön összefoglaló készült.

Idén is kínáltunk felfedezős játékot, fényképrészlet és térkép segítségével kellett egy-egy helyszínt megkeresni Kalandtúránk keretében. A játékot meghosszabbítottuk!!

Kiemelt tematika volt idén a FALATNYI MÚZEUM, az ehhez kapcsolódó programok ezúttal a térben és időben is történő gasztronómiai kalandozást helyezik a központba. Mi több rendezvénnyel is készültünk ebben a témában.

Október 12-én tartottuk 5. Retro Bolhapiacunkat a Kikötő téren, melyre az ország minden pontjáról érkeztek kiállítók és szép számmal veterán járművek is. Ha megéhezett valaki a kincskeresés közben, tipikus piaci ételek várták a vendéglátósoknál. Szilvás József hagyományőrző különleges katonai kerékpárjaiból rendezett mini kiállítást, a Gyűjteményünk pedig Tisza Cipő modellekkel, retro ruhákkal, régi újságokkal idézte meg a 2000 előtti évtizedeket. Társszervezőnk most is Jancsó-Pete Roland volt.

Még aznap délután szuper előadással vártunk minden érdeklődőt – persze ennek is az étel volt az egyik fő témája. Dr. Saly Noémi Budapest- és gasztrotörténész érkezett hozzánk, aki Mariházy Miklósról és a régi szakácskönyvekről mesélt nekünk rendkívül élvezetesen.

Martfűt általában fiatal iparvárosként emlegetjük, mindössze hetvennégy éve önálló település. Nincsenek számottevő néprajzi hagyományai, nincsen hagyományos népi étele. Ezért felhívást tettünk közzé, hogy keressük Martfű süteményeit: az édes Mariházy-szeletet és a sós Bat’a-batyut.

A Martfű korai történetéhez kötődő szereplőkről elnevezett süteményeket november 8-án várta a neves zsűri. Erdős Hanna olimpiai- és világbajnok mestercukrász, Nagy Katalin, a martfűi Kehely cukrászda tulajdonosa és Dr. Papp Antal, városunk polgármestere kóstolta a – csak sorszámmal ellátott – süteményeket és tanulmányozta a leadott recepteket.

A győztes finomságokat egy földvári testvérpár sütötte: Benke Éva és Kertiné Benke Klára, különdíjas lett Kiss Imréné és Eilerné Farkas Éva. Ezúton is gratulálunk nekik!!

A zsűrivel egyeztetve a most megválasztott sütemények egy évig viselhetik a Mariházy-szelet és a Bat’a-batyu címet, jövőre újra versenybe lehet szállni!

A kávéházban erre az alkalomra az 1920-40-es évek hangulatát igyekeztünk visszahozni, melyben nagy segítségünkre volt Szilvás József hagyományőrző, aki minden történelmi korban zajlódó eseményünkhöz tud kapcsolódni. Köszönjük neki!

Mesés gasztro-túra programunkat is erre az időpontra szerveztük. Amíg a zsűri kóstolt, a résztvevők a Kézművesházban hallgathatták meg Kengyel Éva Kézművesmeséjét. Juhászné Hidvégi Edit bemutatta nekik a Kézművesházat, összefoglalta annak legfőbb feladatait: a népi kismesterségek, népművészet, hagyományok éltetését; majd mindenki kipróbálhatta a mézeskalács díszítést.

A programunk fő célja az volt, hogy a gyerekek után a felnőttekkel is megismertessük a Kézművesházat és saját meséinket, melyek mind városunkhoz kötődnek.

A Művelődési Központ egyik fontos célkitűzése a kulturális értékek megőrzése. Nagy hangsúlyt fektetünk Martfű különleges történetére, mely rövid idő alatt annyi fontos dolgot teremtett. Hogy ezeket már óvodás kortól meg tudjuk mutatni, négy saját mesét készítettünk saját illusztrációval.

A mesék célja az információátadás a mese erejével. Az első a Bata-korszakról, a cipőgyár és Martfű felépüléséről szól, a második a Pécskői Gyűjteményben elhelyezett tárgyakat és azok egykori használatát helyezi középpontba, a harmadik a már említett Kézművesmese a népi kismesterségek bemutatására.

A negyedik mesénk pedig most készült el: Kövér Miklós két élete, avagy az Uraságból lett színész. Híres ember kötődik városunkhoz, Mariházy Miklós. A Kövér-birtok ura, a téglagyár tulajdonosa, aki a századfordulón úgy döntött, színész, majd színházigazgató lesz. Szeretnénk őt megismertetni minden martfűivel, ennek a folyamatnak egyik eleme a mesénk, mely a többi után újra Kengyel Éva kolléganőnk tollából született. Köszönjük Bihari Erzsébetnek a felolvasást!

A mese után pedig a finom falatok következtek, mindenki megkóstolhatta a felhívásra érkezett remekműveket. Volt narancsos, túrós, paradicsomos-bazsalikomos édesség, sajtos, tepertős, szilvalekváros sós finomság.

Gratulálunk a Mariházy szelet és a Bata-batyu megalkotóinak és mindenkinek, aki elhozta hozzánk az általa kreált finomságokat.

Reméljük, hagyományt teremtünk és lesz saját, martfűi süteményünk! Köszönjük a Szabadtéri Néprajzi Múzeum támogatását!

Eiler Zita
muzeológus

Tovább, a „2024.10.05 – Szimeon Nikolov – Grafikai rajzok – Kiállításmegnyitó” Képgalériához

Tovább, a „2024.10.13 – Retro Bolhapiac, Alkatrészbörze és Kézművesvásár” Képgalériához 

Tovább, a „2024.10.13 – Saly Noémi Budapest-, irodalom- és gasztronómiatörténész előadása” Képgalériához

Tovább, a „2024.11.08 – A Martfűi Sütemény Napja (fotó: Polák Boglárka)” Képgalériához

Forrás: martfu.hu – 2024-11-21

Megosztás:

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

Cikkajánló: