Őseink tudása – Mézeskalács készítés, fafaragás
2014. November 13-án tartottuk második kézműves délutánunkat, ahol a mézeskalács készítése és díszítése mellett a fafaragás alapjaival ismerkedhettek meg az általános iskola tanulói.
Dr. Sági Lászlóné Kelemen Anna fafaragó foglalkozása a Tisza jegyében zajlott. Számos dolgot tanulhattak meg a gyerekek környezetükről, a tiszai halászat múltjáról és jelentőségéről, a folyami halakról. Megtudtuk, hogyan lesz a fából kész tárgy, míg az előre kivágott nyers formán a fa finommegmunkálását gyakorolhattuk. Halaikat, az „utolsó simítások” után, a gyerekek ki is festhették.
A mézeskalácsokat Juhászné Hidvégi Edit vezetésével a Kézművesházban sütöttük és díszítettük. Téli, adventre jellemző figurákat szaggatunk, írókáztunk, és közben megbeszéltük, hogyan készül a mézeskalács, milyen szereplői vannak a betlehemnek. Bepillanthattunk az itt berendezett tiszazugi tisztaszobába is, ahol a hagyományos bútorokat, kiegészítőket nézhettük meg közelebbről, miközben a foglalkozásvezető a régi mindennapokról, ünnepekről mesélt.
Programunkat a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal támogatta.
Következő alkalommal a szövéssel és a jász-kun népdalokkal ismerkedhetünk meg.
Eiler Zita
muzeológus
Martfűi Hely- és Ipartörténeti Gyűjtemény
/forrás: martfu.hu – 2014-11-24 15:36/